آخرین خبرها
خانه / پروپوزال / چگونه یک پروپوزال قوی بنویسیم؟

چگونه یک پروپوزال قوی بنویسیم؟

پروپوزال

چگونه یک پروپوزال قوی بنویسیم؟

CommuniqueBookWeb چگونه یک پروپوزال قوی بنویسیم؟

به صورت کلی پروپوزال یا موضوع تحقیق، سندی است که یک دانشجوی کارشناسی ارشد با استفاده از آن قصد پژوهشی و موضوع پایان نامه خود را در قالب چند صفحه به صورت خلاصه بیان می کند . معمولا دانشگاهها از فرمت های مختلفی برای ارائه پروپوزال استفاده می کنند اما نکته ایی که در همه پروپوزال ها وجود دارد، وجه شباهت آنهاست.یک پروپوزال با موضوع یا عنوان شروع می شود و غالبا به دو زبان فارسی و انگلیسی نوشته می شود. پروپوزال نیازی به مقدمه یا چکیده ندارد و ارائه دهنده کار خود را با بیان مسئله شروع می کند. در واقع بیان مسئله، شامل مقدمه ایی کوتاه در مورد موضوع تحت بررسی و دغدغه های مربوط به موضوع است که باید در یک صفحه یا نهایتا در دو صفحه ارائه شود. در نگارش بیان مسئله مسائلی نظیر خلاصه نویسی، پرهیز از ارائه مقدمات زیاد ، پرداختن به موضوع اصلی و ارائه چالش های پیش روی موضوع و سوق دادن محتوی به سمت راه حلی که قرار است در پایان نامه به آن پرداخته شود از اهمیت فراوانی برخورد دار است و هر چه میزان رعایت نکات فوق بیشتر باشد احتمال پذیرش پروپوزال بیشتر خواهد بود.یک محقق در پروپوزال ارائه شده علاوه بر ارائه بیان مسئله باید به موارد دیگری نظیر سوالات پیش روی تحقیق، اهداف ، نظریه ها و بررسی کارهای مرتبط که قبلا توسط محققان دیگر بررسی شده است نیز بپردازد. در پروپوزال موارد دیگری نظیر زمان بندی انجام پایان نامه، حداکثر ۶ ماه، نحوه جمع آوری مطالب و انجام تحقیقات، رویکرد پیاده سازی روش پیشنهادی و منابع نیز اهمیت دارند. باید به این نکته توجه داشت که تعداد منابع استفاده شده مهم نیستند بلکه سال انتشار منابع و محتوی موجود در آنها اهمیت زیادی دارد. مقاله بیس یا مقاله پایه که روش پیشنهادی براساس آن پایه ریزی و طراحی می شود و باید بتواند مشکلات موجود در مقاله بیس را حذف یا کاهش دهد نیز اهمیت فراونی دارد. سال انتشار مقاله بیس بسیار اهمیت دارد و نهایتا باید مربوط به یک یا دو سال اخیر باشد در غیر این صورت احتمال زیادی دارد که پروپوزال به صورت کلی ریجکت شود

نکات مهم در ارائه یک پروپوزال قوی و بدون نقص:

۱_ موضوع پروپوزال را با تحقیق، مطالعه و بررسی حوزه های مختلف پژوهشی انتخاب کنید.
۲_ برای شروع تحقیق، ابتدا چند حوزه پژوهشی مرتبط با گرایش تحصیلی خود را بشناسید و سپس وارد جزییات آن شوید. مثلا حوزه های پژوهشی رایانش ابری، شبکه های حسگر بی سیم یا اینترنت اشیاء
۳_ بعد از مشخص کردن سرشاخه های پژوهشی، هر یک از آنها را به صورت دقیق تر بررسی کنید و سپس چالش های پژوهشی موجود در آنها را یادداشت کنید. مثلا چالش مکان یابی و مهاجرت ماشین های مجازی و چالش امنیت یا زمان بندی کار در رایانش ابری
۴_ در گام بعدی باید مقالات و تحقیقاتی که قبلا در مورد روش انجام شده است را بررسی کنید و مقاله ایی را به عنوان کار پایه یا مقاله بیس خود انتخاب کنید.
۵– با تعیین نمودن مقاله بیس به دنبال استادی باشید که در حوزه پژوهشی شما تخصص دارد. در این مرحله راهنمایی های کلی را از استاد دریافت می کنید. مثلا ابزارهای شبیه سازی روش و میزان پشتیبانی فنی و علمی استاد از شما.
۶_ این مراحل را برای سایر حوزه های پژوهشی دیگر نیز انجام دهید و بعد از آنکه تمام حوزه های پژوهشی مد نظر خود را پوشش دادید اکنون نوبت انتخاب حوزه پژوهشی و چالشی است که می خواهید آن را حل کنید.
۷_ در نهایت با انجام تمام مراحل فوق، موضوع خود را در قالب یک پروپوزال بنویسید و آن را به تصویب برسانید.

پروپوزال دو نوع مهم دارد:

پژوهشی محور و کاربردی محور

پژوهشی محور:

در صورتی که پروپوزال یا موضوع تحقیق شما مربوط به حوزه های آکادمیک و دانشگاهی باشد که هیچ گونه حامی، اسپانسر یا ذینفعی نداشته باشد که در روند تحقیقات و تامین ابزارهای لازم برای پیش برد و به ثمر رساندن کار به شما کمک کند. این پروپوزال، پژوهشی محور است. معمولا خواهان چنین کارهایی، ژورنال ها یا دانشگاههایی هستند که قصد چاپ نتایج حاصل از کارهای شما را دارند. البته این گونه مقالات می توانند برای اپلی کردن در دانشگاههای معتبر دنیا نیز مثمر ثمر باشند.

کاربردی محور:

دانشجویانی هستند که در دوره ارشد، کارمند هم هستند. گاهی اوقات شرکت هایی نیز وجود دارند که چالش های پژوهشی خود را به دانشگاهها اعلام می کنند تا دانشجویان بتوانند با پژوهش و بررسی آنها را حل کنند و در نهایت در سازمان یا شرکت مطبوع به کار ببرند. به هر حال در صورتی که موضوع تحقیق شما مربوط به سازمان خاصی باشد که بعد از پایان کار قصد به کار گیری آن را در مجموعه خود داشته باشد، کاربردی خواهد بود.

درباره مریم امیری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + پنج =